Sağlık

Yeni Bir Araştırmaya Göre D Vitamini Kalp Krizini Önlemeye Yardımcı Olabilir

D vitamininin vücudumuz için iyi olduğunu biliyoruz. Ancak D vitamini takviyesi alıp almamak uzun zamandır tartışılıyor. Detaylar için buraya gelin…?

Kaynak:https://www.science.com/common-vitamin…

D vitamininin vücudumuz için yeterli olduğunu biliyoruz. Ancak D vitamini takviyesi alıp almamanın faydası uzun süredir tartışılıyor.

Konuyla ilgili son çalışma, bu tür bir takviyenin kalp krizi riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Avustralya’daki QIMR Berghofer Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden epidemiyolog Rachel Neale’e göre, çalışmanın baş yazarı, D vitamini takviyeleri ve kardiyovasküler hastalık riskini inceleyen en büyük ikinci çalışma.

Neale: “Çalışmamız, D vitamini takviyesinin kardiyovasküler riski azaltabileceğini ve kalp hastalığı ilaçları alanlarda koruyucu etkinin daha belirgin olabileceğini buldu.”

Çalışmada beş yıl boyunca katılımcıların bir kısmına plasebo (gerçek olmayan ilaç) ve bir kısmına da D vitamini verildi. D vitamini kümesinde yer alanların yaklaşık yüzde 80’i bu beş yılın sonunda desteklerini almaya devam ediyor.

D vitamini kümesindeki kişilerin kalp krizi geçirme riski diğer kümeye göre yüzde 19 daha düşük.

İstatistikler, D vitamini takviyelerinin, deneme başladığında statinler veya başka bir kalp-sağlıklı ilaç kullananlar için daha fazla fayda sağladığını gösterdi.

Araştırmacılar, hiç kimsenin, özellikle önceden rahatsızlığı olan yaşlı kişilerin, bir doktora danışmadan kalpleri için D vitamini takviyesine başlamaması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

D vitamini seviyenizi doğal yollarla yükseltmek istiyorsanız bol güneş ışığı alın, yağlı balık ve yumurta sarısı tüketin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu