Ekonomi

British American Tobacco, ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği için 635 milyon dolar ödeyecek

İngiltere merkezli British American Tobacco (BAT), bir yan kuruluşunun ABD yaptırımlarını ihlal ederek Kuzey Kore’ye tütün ürünleri sattığını itiraf etmesi üzerine 635 milyon 241 bin 338 dolar para cezası ödeyecek.

BAT, ABD Adalet Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) ile 2007 ve 2017 yılları arasında Kuzey Kore ile geçmişteki ticari faaliyetlerine ilişkin soruşturmaları halletmek için anlaşmaya vardı.

Açıklamada, BAT’ın Kuzey Kore yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD makamlarına toplam 635 milyon 241 bin 338 dolar ve faiz ödeyeceği kaydedildi.

Şirketten yapılan açıklamada, BAT’ın Eylül 2017 itibarıyla Kuzey Kore ile olan tüm ticari faaliyetlerini durdurduğu belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BAT ile bağlı kuruluşu BAT Marketing Singapur’un yaptırım ihlali ve banka dolandırıcılığı suçlarından ceza ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BAT’ın Singapur’daki iştirakinin 2017 yılına kadar Singapur’daki Kuzey Kore Büyükelçiliği’ne tütün ihraç ettiği ve ödemeler için ABD bankalarını kullandığı kaydedildi.

ABD, nükleer ve balistik füze faaliyetleri nedeniyle Kuzey Kore’ye yaptırım uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu